SSC1000-25-24
Solid State Relays CONTACTOR 20-24VDC
product image
SSC1000-25-24 Picture
SeekIC No. : 0091172 Detail
SSC1000-25-24: Solid State Relays CONTACTOR 20-24VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSC1000-25-24
Mfg:
Crydom
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product Type : Industrial Mount Mounting Style : Panel
Control Voltage Range : 20 VDC to 28 VDC Load Voltage Rating : 0 VDC to 1 KVDC
Load Current Rating : 25 A Output Device : SCR
Description
Contact Form :
Package / Case :
Product Type : Industrial Mount
Output Device : SCR
Mounting Style : Panel
Load Current Rating : 25 A
Control Voltage Range : 20 VDC to 28 VDC
Load Voltage Rating : 0 VDC to 1 KVDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSC1000-25-24
VendorCrydom Co.
CategoryRelays
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CasePUK
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Load Current25A
Voltage - Input20 ~ 28VDC
Voltage - Load0 ~ 1000 V