SSC1000-25-36
Solid State Relays CONTACTOR 30-36VDC
product image
SSC1000-25-36 Picture
SeekIC No. : 0096692 Detail
SSC1000-25-36: Solid State Relays CONTACTOR 30-36VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSC1000-25-36
Mfg:
Crydom
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product Type : Industrial Mount Mounting Style : Panel
Control Voltage Range : 32 VDC to 40 VDC Load Voltage Rating : 0 VDC to 1 KVDC
Load Current Rating : 25 A Output Device : SCR
Description
Contact Form :
Package / Case :
Product Type : Industrial Mount
Output Device : SCR
Mounting Style : Panel
Load Current Rating : 25 A
Load Voltage Rating : 0 VDC to 1 KVDC
Control Voltage Range : 32 VDC to 40 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSC1000-25-36
VendorCrydom Co.
CategoryRelays
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CasePUK
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Load Current25A
Voltage - Input32 ~ 40VDC
Voltage - Load0 ~ 1000 V