SSC800-25-12
Solid State Relays CONTACTOR 10-12VDC
product image
SSC800-25-12 Picture
SeekIC No. : 0091138 Detail
SSC800-25-12: Solid State Relays CONTACTOR 10-12VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSC800-25-12
Mfg:
Crydom
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product Type : Industrial Mount Mounting Style : Panel
Control Voltage Range : 8 VDC to 16 VDC Load Voltage Rating : 0 VDC to 800 VDC
Load Current Rating : 25 A Output Device : SCR
Description
Contact Form :
Package / Case :
Product Type : Industrial Mount
Output Device : SCR
Mounting Style : Panel
Load Current Rating : 25 A
Control Voltage Range : 8 VDC to 16 VDC
Load Voltage Rating : 0 VDC to 800 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSC800-25-12
VendorCrydom Co.
CategoryRelays
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CasePUK
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Load Current25A
Voltage - Input8 ~ 16VDC
Voltage - Load0 ~ 800 V