SSI-LXH600GD12V150
LED Panel Mount Indicators LED PMI
product image
SSI-LXH600GD12V150 Picture
SeekIC No. : 0041987 Detail
SSI-LXH600GD12V150: LED Panel Mount Indicators LED PMI
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSI-LXH600GD12V150
Mfg:
Lumex
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
LED Size : 5.5 mm Illumination Color : Green
Lens Color/Style : Green Diffused Wavelength : 565 nm
Packaging : Bulk
Description
Packaging : Bulk
Illumination Color : Green
Lens Color/Style : Green Diffused
Wavelength : 565 nm
LED Size : 5.5 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSI-LXH600GD12V150
VendorLumex Opto/Components Inc
CategoryOptoelectronics
ColorGreen
Mounting TypePanel Mount, Wire Leads
ConfigurationSingle
Voltage Rating12V
Current 12mA
Lens Style/SizeRound, 5mm, T-1 3/4