SSL-LX15IGC-RP-TR
Standard LED - SMD RED/GREEN WATER CLEAR
product image
SSL-LX15IGC-RP-TR Picture
SeekIC No. : 0052683 Detail
SSL-LX15IGC-RP-TR: Standard LED - SMD RED/GREEN WATER CLEAR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSL-LX15IGC-RP-TR
Mfg:
Lumex
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
LED Size : 3 mm x 1.5 mm Illumination Color : Red, Green
Wavelength/Color Temperature : 635 nm, 565 nm Lens Color/Style : Water Clear
Luminous Intensity : 10 mcd Viewing Angle : 140 deg
Packaging : Reel
Description
Forward Current :
Forward Voltage :
Lens Color/Style : Water Clear
Packaging : Reel
Illumination Color : Red, Green
Viewing Angle : 140 deg
Luminous Intensity : 10 mcd
LED Size : 3 mm x 1.5 mm
Wavelength/Color Temperature : 635 nm, 565 nm
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSL-LX15IGC-RP-TR
VendorLumex Opto/Components Inc. (VA)
CategoryOptoelectronics
ColorGreen, Red
Lens Style/SizeRectangle, 3mm x 1.5mm
Millicandela Rating10mcd Green, 10mcd Red
Voltage - Forward (Vf) Typ2.2V Green, 2.0V Red
Wavelength - Dominant565nm, 635nm
Wavelength - Peak565nm, 635nm
Current - Test20mA