SSL-LX5093GD-12V
Standard LED - Through Hole Green, 568nm Diffused, 12V
product image
SSL-LX5093GD-12V Picture
SeekIC No. : 0054755 Detail
SSL-LX5093GD-12V: Standard LED - Through Hole Green, 568nm Diffused, 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSL-LX5093GD-12V
Mfg:
Lumex
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Illumination Color : Green Luminous Intensity : 8 mcd
Wavelength/Color Temperature : 565 nm Viewing Angle : 60 deg
Lens Color/Style : Tinted, Diffused Forward Current : 12 mA
Forward Voltage : 12 V LED Size : T-1 3/4
Packaging : Bulk
Description
Illumination Color : Green
Packaging : Bulk
Lens Color/Style : Tinted, Diffused
LED Size : T-1 3/4
Viewing Angle : 60 deg
Luminous Intensity : 8 mcd
Forward Voltage : 12 V
Wavelength/Color Temperature : 565 nm
Forward Current : 12 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSL-LX5093GD-12V
VendorLumex Opto/Components Inc
CategoryOptoelectronics
ColorGreen
Lens Style/SizeRound, 5mm, T-1 3/4
Millicandela Rating20mcd
Voltage - Forward (Vf) Typ12V
Wavelength - Dominant565nm
Wavelength - Peak565nm
Current - Test12mA
Viewing Angle60°
Lens TypeDiffused, Green Tinted
Luminous Flux17 mlm
Package / CaseRadial
Mounting TypeThrough Hole
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SSL LX5093GD 12V