SSL-LXA228GD-TR21
Standard LED - SMD LED PMI
product image
SSL-LXA228GD-TR21 Picture
SeekIC No. : 0047894 Detail
SSL-LXA228GD-TR21: Standard LED - SMD LED PMI
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSL-LXA228GD-TR21
Mfg:
Lumex
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
LED Size : 2.5 mm x 2 mm Illumination Color : Green
Lens Color/Style : Diffused Luminous Intensity : 4 mcd
Viewing Angle : 50 deg Packaging : Reel
Description
Wavelength/Color Temperature :
Forward Current :
Forward Voltage :
Illumination Color : Green
Packaging : Reel
LED Size : 2.5 mm x 2 mm
Lens Color/Style : Diffused
Luminous Intensity : 4 mcd
Viewing Angle : 50 deg
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSL-LXA228GD-TR21
VendorLumex Opto/Components Inc
CategoryOptoelectronics
ColorGreen
Lens Style/SizeRound, 1.9mm
Millicandela Rating4mcd
Voltage - Forward (Vf) Typ2.1V
Wavelength - Dominant565nm
Wavelength - Peak565nm
Current - Test20mA
Viewing Angle50°
Lens TypeDiffused, Green Tinted
Luminous Flux2 mlm
Package / Case2.5mm x 2mm x 2.8mm