SSP-1156B153S12
Incandescent Replacements 1156 YELLOW
product image
SSP-1156B153S12 Picture
SeekIC No. : 0023887 Detail
SSP-1156B153S12: Incandescent Replacements 1156 YELLOW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSP-1156B153S12
Mfg:
Lumex
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Illumination Color : Yellow Luminous Intensity : 48500 mcd
Voltage Rating : 12 V Packaging : Bulk
Description
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 12 V
Illumination Color : Yellow
Luminous Intensity : 48500 mcd
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSP-1156B153S12
VendorSunbrite LEDs
CategoryOptoelectronics
ColorYellow Clear
Wavelength590nm
Size / Dimension1.02" Dia x 2.05" H (26mm x 52mm)
Millicandela Rating48500mcd
Configuration11 Round
Voltage - Forward (Vf) Typ12V