SSP-LXS1823S16C
LED T-8MM 46MM SQ 16LED SUP YLW
product image
SSP-LXS1823S16C Picture
SeekIC No. : 003611434 Detail
SSP-LXS1823S16C: LED T-8MM 46MM SQ 16LED SUP YLW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSP-LXS1823S16C
Quick Details
Series: - Manufacturer: Lumex Opto/Components Inc
Millicandela Rating: 1200mcd Internal Connection: Common Cathode
Size / Dimension: 1.82" L x 1.82" W x 0.25" H (46.33mm x 46.33mm x 6.34mm) Color: Yellow
Configuration: 16 Round Maximum Operating Temperature : + 125 C
Description
Series: -
Voltage - Forward (Vf) Typ: 2.1V
Color: Yellow
Internal Connection: Common Cathode
Manufacturer: Lumex Opto/Components Inc
Millicandela Rating: 1200mcd
Configuration: 16 Round
Size / Dimension: 1.82" L x 1.82" W x 0.25" H (46.33mm x 46.33mm x 6.34mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSP-LXS1823S16C
VendorSunbrite LEDs
CategoryOptoelectronics
ColorYellow
Millicandela Rating1200mcd
Configuration16 Round
Voltage - Forward (Vf) Typ2.1V