SSP-LXS2442S16C
LED T-11MM 62MM SQ 16LED SUP GRN
product image
SSP-LXS2442S16C Picture
SeekIC No. : 003611426 Detail
SSP-LXS2442S16C: LED T-11MM 62MM SQ 16LED SUP GRN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSP-LXS2442S16C
Quick Details
Number of Channels : 1 Channel Series: -
Manufacturer: Lumex Opto/Components Inc Millicandela Rating: 300mcd
Internal Connection: Common Cathode Size / Dimension: 2.44" L x 2.44" W x 0.70" H (62mm x 62mm x 17.70mm)
Color: Green Configuration: 16 Round
Description
Series: -
Color: Green
Internal Connection: Common Cathode
Manufacturer: Lumex Opto/Components Inc
Voltage - Forward (Vf) Typ: 2.2V
Size / Dimension: 2.44" L x 2.44" W x 0.70" H (62mm x 62mm x 17.70mm)
Configuration: 16 Round
Millicandela Rating: 300mcd
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSP-LXS2442S16C
VendorSunbrite LEDs
CategoryOptoelectronics
ColorGreen
Millicandela Rating300mcd
Configuration16 Round
Voltage - Forward (Vf) Typ2.2V