SSP45N20B
Features: • 35A, 200V, R DS(on) = 0.065Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 133 nC)• Low Crss ( typical 120 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capabilitySpecifications Symbol Parameter SSN1N45B SSS45N20B Units VDSS ...
product image
SSP45N20B Picture
SeekIC No. : 004504019 Detail
SSP45N20B: Features: • 35A, 200V, R DS(on) = 0.065Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 133 nC)• Low Crss ( typical 120 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSP45N20B
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• 35A, 200V, R DS(on) = 0.065Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 133 nC)
• Low Crss ( typical 120 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
Specifications
VDSS Drain-Source Voltage 200 V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
                      - Continuous (TC = 100°C)
35 35 * A
22.2 22.2 * A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1) 140 140 * A
VGSS Gate-Source Voltage ±30 V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy(Note 2) 650 mJ
IAR Avalanche Current (Note 1) 35 A
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1) 17.6 mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3) 5.5 V/ns
PD Power Dissipation (TC = 25°C)
                        - Derate above 25°C
176 57 W
1.41 0.45 W/°C
TJ, Tstg Operating and Storage Temperature Range -55 to +150 °C
TL Maximum lead temperature for soldering purposes,
1/8" from case for 5 seconds
300 °C