ST1S10PHR
Switching Converters, Regulators & Controllers VOLTAGE REGULATOR
product image
ST1S10PHR Picture
SeekIC No. : 00584132 Detail
ST1S10PHR: Switching Converters, Regulators & Controllers VOLTAGE REGULATOR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST1S10PHR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Output Voltage : 0.8 V to 15.3 V Output Current : 3 A
Input Voltage : 2.5 V to 18 V Switching Frequency : 0.9 MHz
Operating Temperature Range : - 25 C to + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Reel
Description
Output Power :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Output Current : 3 A
Package / Case : SOIC-8
Operating Temperature Range : - 25 C to + 125 C
Output Voltage : 0.8 V to 15.3 V
Input Voltage : 2.5 V to 18 V
Switching Frequency : 0.9 MHz
Pinout
  Connection Diagram
Description
The ST1S10PHR is a high efficiency step-down PWM current mode switching regulator capable of providing up to 3 A of output current. The features of ST1S10PHR are: (1)Step-down current mode PWM regulator; (2)Output voltage adjustable from 0.8 V; (3)Input voltage from 2.5 V up to 18 V; (4)2% DC output voltage tolerance; (5)Synchronous rectification; (6)Inhibit function; (7)Synchronizable switching frequency from 400kHz up to 1.2 MHz; (8)Internal soft start; (9)Dynamic short circuit protection.
The following is about the absolute maximum ratings of ST1S10PHR: (1)Positive power supply voltage: -0.3 to 20 V; (2)Positive supply voltage: -0.3 to 20 V; (3)Inhibit voltage: -0.3 to VIN_A V; (4)Output switch voltage: -0.3 to 20 V; (5)Feedback voltage: -0.3 to 2.5 V; (6)FB current: -1 to +1 mA; (7)Synchronization: -0.3 to 6 V; (8)Storage temperature range: -40 to 150 °C; (9)Operating junction temperature range: -25 to 125 °C.
The electrical characteristics of the ST1S10PHR are: (1)Feedback voltage: 784mV min and 816mV max at TJ = 25°C; (2)VFB pin bias current: 600 nA; (3)Quiescent current: 1.5mA typ and 2.5mA max at VINH > 1.2 V, not switching; (4)Output current: 3.0A min at VIN = 2.5 V to 18 V, VOUT = 0.8 V to 13.6 V; (5)Inhibit threshold: 1.2v min at Device ON and 0.4V max at Device OFF; (6)Inhibit pin current: 2 A; (7)Reference line regulation: 0.4%VOUT/VIN at  2.5 V < VIN < 18 V; (8)Reference load regulation: 0.5 %VOUT/VIN at 10 mA < IOUT < 3 A; (9)PWM switching frequency: 0.7MHz min and 1.1 MHz max at VFB = 0.7 V, Sync = GND, TJ = 25°C.
Parameters:
Technical/Catalog InformationST1S10PHR
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input2.5 ~ 18 V
Voltage - Output0.8 ~ 15.3 V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width) Exposed Pad, 8-eSOIC. 8-HSOIC
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)100 mOhm (N-Chan), 120 mOhm (P-Chan)
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Frequency - Switching900kHz