ST2-L2-DC12V
General Purpose / Industrial Relays 12VDC 2 Form A 8A 380VAC 2
product image
ST2-L2-DC12V Picture
SeekIC No. : 002565512 Detail
ST2-L2-DC12V: General Purpose / Industrial Relays 12VDC 2 Form A 8A 380VAC 2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST2-L2-DC12V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO) Coil Voltage : 12 V
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Tin Oxide
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 12 V
Contact Material : Silver Tin Oxide
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO)
Mounting Style : Through Hole
Parameters:
Technical/Catalog InformationST2-L2-DC12V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPST (2 Form A)
Contact Rating @ Voltage8A @ 380VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)-
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current18.8mA