ST205C476MAL05
CAP CER 47UF 50V 20% X7R SMD
product image
ST205C476MAL05 Picture
SeekIC No. : 002936653 Detail
ST205C476MAL05: CAP CER 47UF 50V 20% X7R SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST205C476MAL05
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: TurboCap™ Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 47µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Ratings: - Package / Case: Stacked SMD, 10 L-Lead
Size / Dimension: 0.525" L x 0.300" W (13.34mm x 7.62mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.220" (5.59mm)
Lead Spacing: 0.220" (5.59mm) Features: Low ESL (Stacked)
Packaging: Bulk
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X7R
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 47µF
Packaging: Bulk
Applications: SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Features: Low ESL (Stacked)
Manufacturer: AVX Corporation
Lead Spacing: 0.220" (5.59mm)
Series: TurboCap™
Thickness (Max): 0.220" (5.59mm)
Size / Dimension: 0.525" L x 0.300" W (13.34mm x 7.62mm)
Package / Case: Stacked SMD, 10 L-Lead
Parameters:
Technical/Catalog InformationST205C476MAL05
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance47F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±20%
Package / Case0.525" L x 0.300" W x 0.285" H (13.34mm x 7.62mm x 7.24mm)
Temperature CoefficientX7R
FeaturesStacked
Lead Spacing-