Transistors Bipolar (BJT) NPN Hi-Volt Fast Sw
ST2408HI: Transistors Bipolar (BJT) NPN Hi-Volt Fast Sw
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Transistor Polarity : | NPN | Collector- Emitter Voltage VCEO Max : | 600 V |
| Emitter- Base Voltage VEBO : | 7 V | Maximum DC Collector Current : | 12 A |
| DC Collector/Base Gain hfe Min : | 6 | Maximum Operating Temperature : | + 150 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOT-93 |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | ST2408HI |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 12A |
| Power - Max | 55W |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 6 @ 8A, 5V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 2A, 8A |
| Frequency - Transition | - |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | ISOWATT-218-3 |
| Packaging | Tube |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | ST2408HI ST2408HI |