ST42ETG204
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD
product image
ST42ETG204 Picture
SeekIC No. : 003621020 Detail
ST42ETG204: TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST42ETG204
Quick Details
Series: ST42 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 200k Tolerance : 10 %
Power (Watts): 0.25W, 1/4W Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C Number of Turns: Single
Adjustment Type: Side Adjustment Resistive Material: Cermet
Mounting Type: Surface Mount Termination Style: J Lead
Number of Turns: Single
Resistance (Ohms): 200k
Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: J Lead
Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Series: ST42
Size / Dimension: Square - 0.197" L x 0.177" W x 0.224" H (5.00mm x 4.50mm x 5.70mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationST42ETG204
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms200K
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.224" H (5.00mm x 4.50mm x 5.70mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±20%