ST5ETW202
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD
product image
ST5ETW202 Picture
SeekIC No. : 003622289 Detail
ST5ETW202: TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ST5ETW202
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: ST5 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 2k Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Tolerance: ±10% Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Number of Turns: 14 Adjustment Type: Top Adjustment
Resistive Material: Cermet Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: Gull Wing Supply Voltage - Min : 2.7 V
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Description
Adjustment Type: Top Adjustment
Resistance (Ohms): 2k
Resistive Material: Cermet
Mounting Type: Surface Mount
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Power (Watts): 0.25W, 1/4W
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Tolerance: ±10%
Number of Turns: 14
Size / Dimension: Square - 0.236" L x 0.169" W x 0.266" H (6.00mm x 4.30mm x 6.75mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationST5ETW202
VendorCopal Electronics Inc (VA)
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms2.00K
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of Turns14
Package / CaseSquare - 0.236" L x 0.169" W x 0.266" H (6.00mm x 4.30mm x 6.75mm)
PackagingCut Tape (CT)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%