STB12NM50N
MOSFET N-CHANNEL MOSFET
product image
STB12NM50N Picture
SeekIC No. : 00151407 Detail
STB12NM50N: MOSFET N-CHANNEL MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB12NM50N
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 11 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.38 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : D2PAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Continuous Drain Current : 11 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.38 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB12NM50N
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C11A
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 5.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 940pF @ 50V
Power - Max100W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V