STB140NF55T4
MOSFET N-Ch 55 Volt 80 Amp
product image
STB140NF55T4 Picture
SeekIC No. : 00146302 Detail
STB140NF55T4: MOSFET N-Ch 55 Volt 80 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB140NF55T4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 8 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : D2PAK
Continuous Drain Current : 80 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 8 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB140NF55T4
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 40A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5300pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs142nC @ 10V