STB141NF55-1
MOSFET N-Ch, 55V-0.0065ohms 80A
product image
STB141NF55-1 Picture
SeekIC No. : 00160252 Detail
STB141NF55-1: MOSFET N-Ch, 55V-0.0065ohms 80A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB141NF55-1
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.008 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : I2PAK Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 80 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Package / Case : I2PAK
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.008 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB141NF55-1
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 40A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5300pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs142nC @ 10V