STB14NK50ZT4
MOSFET N-Ch 500 Volt 14 Amp Zener SuperMESH
product image
STB14NK50ZT4 Picture
SeekIC No. : 00155758 Detail
STB14NK50ZT4: MOSFET N-Ch 500 Volt 14 Amp Zener SuperMESH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB14NK50ZT4
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 14 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.38 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Reel
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : D2PAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 14 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.38 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB14NK50ZT4
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C14A
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 6A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2000pF @ 25V
Power - Max150W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs92nC @ 10V