STB150NF55T4
MOSFET N-Ch 55 Volt 120 Amp
product image
STB150NF55T4 Picture
SeekIC No. : 00156694 Detail
STB150NF55T4: MOSFET N-Ch 55 Volt 120 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB150NF55T4
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 120 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.006 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Continuous Drain Current : 120 A
Package / Case : D2PAK
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.006 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB150NF55T4
VendorSTMicroelectronics
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C120A
Rds On (Max) @ Id, Vgs6 mOhm @ 60A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4400pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs190nC @ 10V