STB160NF3LLT4
MOSFET N-Ch 30 Volt 160 Amp
product image
STB160NF3LLT4 Picture
SeekIC No. : 00161253 Detail
STB160NF3LLT4: MOSFET N-Ch 30 Volt 160 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB160NF3LLT4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 160 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0048 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Package / Case : D2PAK
Continuous Drain Current : 160 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0048 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB160NF3LLT4
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C160A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.3 mOhm @ 80A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5500pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 4.5V