STB16NF06LT4
MOSFET N-Ch 60 Volt 16 Amp
product image
STB16NF06LT4 Picture
SeekIC No. : 00149698 Detail
STB16NF06LT4: MOSFET N-Ch 60 Volt 16 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB16NF06LT4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 16 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 90 mOhms Configuration : Single
Package / Case : D2PAK
Continuous Drain Current : 16 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 90 mOhms
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB16NF06LT4
VendorSTMicroelectronics (VA)
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C16A
Rds On (Max) @ Id, Vgs90 mOhm @ 8A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 345pF @ 25V
Power - Max45W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs10nC @ 4.5V