STB16NS25T4
MOSFET N-Ch 250 Volt 16 Amp
product image
STB16NS25T4 Picture
SeekIC No. : 00160902 Detail
STB16NS25T4: MOSFET N-Ch 250 Volt 16 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB16NS25T4
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 16 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.28 Ohms Configuration : Single
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Package / Case : D2PAK
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Continuous Drain Current : 16 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.28 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB16NS25T4
VendorSTMicroelectronics
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C16A
Rds On (Max) @ Id, Vgs280 mOhm @ 8A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1270pF @ 25V
Power - Max140W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs80nC @ 10V