STB16PF06LT4
MOSFET P-Ch 60 Volt 16 Amp
product image
STB16PF06LT4 Picture
SeekIC No. : 00163630 Detail
STB16PF06LT4: MOSFET P-Ch 60 Volt 16 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB16PF06LT4
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : - 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 16 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.165 Ohms Configuration : Single
Package / Case : D2PAK
Transistor Polarity : P-Channel
Continuous Drain Current : 16 A
Drain-Source Breakdown Voltage : - 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.165 Ohms
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB16PF06LT4
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C16A
Rds On (Max) @ Id, Vgs125 mOhm @ 8A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 630pF @ 25V
Power - Max70W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs15.5nC @ 4.5V