STB185N55F3
MOSFET N Ch 500V 0.40 11A Pwr MOSFET
product image
STB185N55F3 Picture
SeekIC No. : 00156188 Detail
STB185N55F3: MOSFET N Ch 500V 0.40 11A Pwr MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB185N55F3
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 120 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0038 Ohms Configuration : Single
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Reel
Continuous Drain Current : 120 A
Package / Case : D2PAK
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0038 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB185N55F3
VendorSTMicroelectronics
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C120A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.5 mOhm @ 60A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 6800pF @ 25V
Power - Max330W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs100nC @ 10V