STB200NF04T4
MOSFET N-Ch 40 Volt 120 Amp
product image
STB200NF04T4 Picture
SeekIC No. : 00155602 Detail
STB200NF04T4: MOSFET N-Ch 40 Volt 120 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB200NF04T4
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 120 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0037 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Continuous Drain Current : 120 A
Package / Case : D2PAK
Drain-Source Breakdown Voltage : 40 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0037 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB200NF04T4
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C120A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.7 mOhm @ 90A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5100pF @ 25V
Power - Max310W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs210nC @ 10V