STB20NM50FDT4
MOSFET N-Ch 500 Volt 20 Amp
product image
STB20NM50FDT4 Picture
SeekIC No. : 00158995 Detail
STB20NM50FDT4: MOSFET N-Ch 500 Volt 20 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB20NM50FDT4
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 20 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.25 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Continuous Drain Current : 20 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.25 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB20NM50FDT4
VendorSTMicroelectronics (VA)
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs250 mOhm @ 10A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1380pF @ 25V
Power - Max192W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs53nC @ 10V