STB20NM60D
MOSFET N Ch 600V 0.26 Ohm 20A
product image
STB20NM60D Picture
SeekIC No. : 00159000 Detail
STB20NM60D: MOSFET N Ch 600V 0.26 Ohm 20A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB20NM60D
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 20 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.29 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Continuous Drain Current : 20 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.29 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB20NM60D
VendorSTMicroelectronics (VA)
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C20A
Rds On (Max) @ Id, Vgs290 mOhm @ 10A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1300pF @ 25V
Power - Max192W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs52nC @ 10V