STB22NS25ZT4
MOSFET N-Ch 250 Volt 22 Amp
product image
STB22NS25ZT4 Picture
SeekIC No. : 00160585 Detail
STB22NS25ZT4: MOSFET N-Ch 250 Volt 22 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB22NS25ZT4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 22 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.15 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : D2PAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Continuous Drain Current : 22 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.15 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB22NS25ZT4
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C22A
Rds On (Max) @ Id, Vgs150 mOhm @ 11A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2400pF @ 25V
Power - Max135W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs151nC @ 10V