STB25NM50N-1
MOSFET N-CHANNEL MFT
product image
STB25NM50N-1 Picture
SeekIC No. : 00163928 Detail
STB25NM50N-1: MOSFET N-CHANNEL MFT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB25NM50N-1
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 21.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.14 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : I2PAK Packaging : Tube
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Package / Case : I2PAK
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Continuous Drain Current : 21.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.14 Ohms
Features:
· HIGH dv/dt AND AVALANCHE CAPABILITIES
· 100% AVALANCHE TESTED
· LOW INPUT CAPACITANCE AND GATE CHARGE
· LOW GATE INPUT RESISTANCE
Application
Specifications
Symbol Parameter
Value
Unit
TO- 220/D²PAK/
I²PAK/TO-247
TO-220FP
VDS Drain-source Voltage (VGS = 0)
500
V
VDGR Drain-gate Voltage (RGS = 20 k)
500
V
VGS Gate- source Voltage
± 25
ID Drain Current (continuos) at TC = 25
22
A
ID Drain Current (continuos) at TC = 100
14
A
IDM() Drain Current (pulsed)
88
PTOT Total Dissipation at TC = 25
160
W
Derating Factor
1.28
W/
dv/dt (1) Peak Diode Recovery voltage slope
V/ns
Tstg Storage Temperature
55 to 150
Tj
Max. Operating Junction Temperature
150
() Pulse width limited by safe operating area
(1) ISD 22A, di/dt 400A/s, VDD 80% V(BR)DSS.
(*) Limited only by maximum temperature allowed
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB25NM50N-1
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C22A
Rds On (Max) @ Id, Vgs140 mOhm @ 11A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2565pF @ 25V
Power - Max160W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs84nC @ 10V