STB25NM60ND
MOSFET N-channel 600V, 21A FDMesh II
product image
STB25NM60ND Picture
SeekIC No. : 00149389 Detail
STB25NM60ND: MOSFET N-channel 600V, 21A FDMesh II
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB25NM60ND
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 21 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.16 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Continuous Drain Current : 21 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.16 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB25NM60ND
VendorSTMicroelectronics (VA)
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C21A
Rds On (Max) @ Id, Vgs160 mOhm @ 10.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2400pF @ 50V
Power - Max160W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs80nC @ 10V