STB70NF03LT4
MOSFET N-Ch 30 Volt 70 Amp
product image
STB70NF03LT4 Picture
SeekIC No. : 00157094 Detail
STB70NF03LT4: MOSFET N-Ch 30 Volt 70 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB70NF03LT4
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 18 V Continuous Drain Current : 70 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0135 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Package / Case : D2PAK
Continuous Drain Current : 70 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0135 Ohms
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 18 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB70NF03LT4
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C70A
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.5 mOhm @ 35A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1440pF @ 25V
Power - Max100W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 5V