STB80NF55-06T4
MOSFET N-Ch 55 Volt 80 Amp
product image
STB80NF55-06T4 Picture
SeekIC No. : 00148916 Detail
STB80NF55-06T4: MOSFET N-Ch 55 Volt 80 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB80NF55-06T4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0065 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : D2PAK
Continuous Drain Current : 80 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0065 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB80NF55-06T4
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 mOhm @ 40A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 4400pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs189nC @ 10V