STB80NF55-08T4
MOSFET N-Ch 55 Volt 80 Amp
product image
STB80NF55-08T4 Picture
SeekIC No. : 00149656 Detail
STB80NF55-08T4: MOSFET N-Ch 55 Volt 80 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB80NF55-08T4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.008 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : D2PAK
Continuous Drain Current : 80 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.008 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB80NF55-08T4
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 40A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3850pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs155nC @ 10V