STB80PF55T4
MOSFET P-Ch 55 Volt 80 Amp
product image
STB80PF55T4 Picture
SeekIC No. : 00147172 Detail
STB80PF55T4: MOSFET P-Ch 55 Volt 80 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB80PF55T4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : - 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 80 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.016 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : D2PAK Packaging : Reel
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : D2PAK
Transistor Polarity : P-Channel
Continuous Drain Current : 80 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Drain-Source Breakdown Voltage : - 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.016 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB80PF55T4
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C80A
Rds On (Max) @ Id, Vgs18 mOhm @ 40A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 5500pF @ 25V
Power - Max300W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs258nC @ 10V