STB85NF3LLT4
MOSFET N-Ch 30 Volt 85 Amp
product image
STB85NF3LLT4 Picture
SeekIC No. : 00159030 Detail
STB85NF3LLT4: MOSFET N-Ch 30 Volt 85 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STB85NF3LLT4
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 85 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0075 Ohms Configuration : Single
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Package / Case : D2PAK
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Continuous Drain Current : 85 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0075 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTB85NF3LLT4
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C85A
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 40A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2210pF @ 25V
Power - Max110W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 4.5V