STD10PF06-1
MOSFET P-Ch 60 Volt 10 Amp
product image
STD10PF06-1 Picture
SeekIC No. : 00156054 Detail
STD10PF06-1: MOSFET P-Ch 60 Volt 10 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD10PF06-1
Quick Details
Transistor Polarity : P-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : - 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 10 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.18 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : IPAK Packaging : Tube
Description
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : P-Channel
Packaging : Tube
Continuous Drain Current : 10 A
Drain-Source Breakdown Voltage : - 60 V
Package / Case : IPAK
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.18 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD10PF06-1
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C10A
Rds On (Max) @ Id, Vgs200 mOhm @ 5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 850pF @ 25V
Power - Max40W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 10V