STD12NF06T4
MOSFET N-Ch 60 Volt 12 Amp
product image
STD12NF06T4 Picture
SeekIC No. : 00147734 Detail
STD12NF06T4: MOSFET N-Ch 60 Volt 12 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD12NF06T4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 12 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 100 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : DPAK
Continuous Drain Current : 12 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 60 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 100 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD12NF06T4
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C12A
Rds On (Max) @ Id, Vgs100 mOhm @ 6A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 315pF @ 25V
Power - Max30W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs12nC @ 10V