STD20NF20
MOSFET Low charge STripFET
product image
STD20NF20 Picture
SeekIC No. : 00147118 Detail
STD20NF20: MOSFET Low charge STripFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD20NF20
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 18 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 125 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Reel
Package / Case : DPAK
Continuous Drain Current : 18 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 125 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD20NF20
VendorSTMicroelectronics (VA)
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C18A
Rds On (Max) @ Id, Vgs125 mOhm @ 10A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 940pF @ 25V
Power - Max90W
PackagingCut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) @ Vgs39nC @ 10V