STD5N20LT4
MOSFET N-Ch 200 Volt 5 Amp
product image
STD5N20LT4 Picture
SeekIC No. : 00147343 Detail
STD5N20LT4: MOSFET N-Ch 200 Volt 5 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD5N20LT4
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.65 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Package / Case : TO-252
Continuous Drain Current : 5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.65 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD5N20LT4
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs700 mOhm @ 2.5A, 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 242pF @ 25V
Power - Max33W
PackagingDigi-Reel?
Gate Charge (Qg) @ Vgs6nC @ 5V