STD7NK30Z
MOSFET POWER MOSFET
product image
STD7NK30Z Picture
SeekIC No. : 00159703 Detail
STD7NK30Z: MOSFET POWER MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD7NK30Z
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 300 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.9 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DPAK Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Package / Case : DPAK
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Continuous Drain Current : 5 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 300 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.9 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD7NK30Z
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs900 mOhm @ 2.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 380pF @ 25V
Power - Max50W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs13nC @ 10V