STD7NM50N-1
MOSFET N Ch 500V 0.70 5A
product image
STD7NM50N-1 Picture
SeekIC No. : 00163372 Detail
STD7NM50N-1: MOSFET N Ch 500V 0.70 5A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STD7NM50N-1
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.78 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : IPAK Packaging : Tube
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Package / Case : IPAK
Continuous Drain Current : 5 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.78 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTD7NM50N-1
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs780 mOhm @ 2.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 400pF @ 50V
Power - Max45W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs12nC @ 10V