STF13NM50N
MOSFET N Ch 500V 0.250 Ohm Mdmesh 12A
product image
STF13NM50N Picture
SeekIC No. : 00160848 Detail
STF13NM50N: MOSFET N Ch 500V 0.250 Ohm Mdmesh 12A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STF13NM50N
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 12 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.32 Ohms Configuration : Single
Package / Case : TO-220FP
Drain-Source Breakdown Voltage : 500 V
Continuous Drain Current : 12 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.32 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTF13NM50N
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C12A
Rds On (Max) @ Id, Vgs320 mOhm @ 6A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 960pF @ 50V
Power - Max25W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V