STF17NF25
MOSFET N Ch 55V 3.2Ohm 120A Pwr MOSFET
product image
STF17NF25 Picture
SeekIC No. : 00147569 Detail
STF17NF25: MOSFET N Ch 55V 3.2Ohm 120A Pwr MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STF17NF25
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 17 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.165 Ohms Configuration : Single
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 250 V
Package / Case : TO-220FP
Continuous Drain Current : 17 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.165 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTF17NF25
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C17A
Rds On (Max) @ Id, Vgs165 mOhm @ 8.5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 1000pF @ 25V
Power - Max25W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs29.5nC @ 10V