STF40NF03L
MOSFET N-CH 30V STripFET 40A
product image
STF40NF03L Picture
SeekIC No. : 00164036 Detail
STF40NF03L: MOSFET N-CH 30V STripFET 40A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STF40NF03L
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V Continuous Drain Current : 23 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.022 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Package / Case : TO-220FP
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 16 V
Continuous Drain Current : 23 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.022 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTF40NF03L
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C40A
Rds On (Max) @ Id, Vgs22 mOhm @ 20A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 770pF @ 25V
Power - Max70W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 4.5V