STF40NF20
MOSFET Low charge STripFET
product image
STF40NF20 Picture
SeekIC No. : 00146802 Detail
STF40NF20: MOSFET Low charge STripFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STF40NF20
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 40 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 45 mOhms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Package / Case : TO-220FP
Continuous Drain Current : 40 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 45 mOhms