STF40N20
MOSFET N-Ch 60 V 0.024 Ohm 23 A STripFET
product image
STF40N20 Picture
SeekIC No. : 00160254 Detail
STF40N20: MOSFET N-Ch 60 V 0.024 Ohm 23 A STripFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STF40N20
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 40 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.045 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220FP Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 200 V
Package / Case : TO-220FP
Continuous Drain Current : 40 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.045 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTF40N20
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C40A
Rds On (Max) @ Id, Vgs45 mOhm @ 20A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2500pF @ 25V
Power - Max40W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs75nC @ 10V