STGB20NC60V
IGBT Transistors 30 A 600V FAST IGBT
product image
STGB20NC60V Picture
SeekIC No. : 00142293 Detail
STGB20NC60V: IGBT Transistors 30 A 600V FAST IGBT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
STGB20NC60V
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.8 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 60 A Power Dissipation : 200 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : D2PAK-3
Packaging : Reel
Description
Gate-Emitter Leakage Current :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single
Packaging : Reel
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.8 V
Continuous Collector Current at 25 C : 60 A
Power Dissipation : 200 W
Package / Case : D2PAK-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationSTGB20NC60V
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 20A
Power - Max200W